Ceskaprirovnani.cz - největší databáze přirovnání na internetu

o projektu

Právě se nacházíte na stránkách s českými přirovnáními. V budoucnu zde naleznete největší databázi českých přirovnání. Pokud znáte nějaké přirovnání, budeme rádi, když se o něj podělíte s ostatními prostředními těchto stránek. Přirovnání je možné vkládat po přihlášení nebo prostřednictvím rychlého vkládání. Pokud budete přihlášeni, budete u přirovnání uvedeni jako autoři a budete vedeni ve všech statistikách.

co to je přirovnání

Přirovnání je pojmenování na základě srovnání, podobnosti dvou subjektů. Působí jako oživení projevu: otevírá široké pole lidské představivosti a činí náš projev mnohem rozmanitější a zajímavější.

Přirovnání v češtině

Přirovnání se nejčastěji tvoří pomocí částice jako:

- „je chytrý jako liška“
- „bystrý jako rys“
- „starý jako Metuzalém“

Existuje však mnoho jiných způsobů jak přirovnání vytvářet:

- za – má sílu za koně
- komparativ + než - má se hůře než pes
- komparativ bez předložky – má se hůře psa
- nad, přes – je chytrý nad lišku
- označení pomocí metafor - baba, tele, křeček

Přirovnání často pracují s nadsázkou, mají velmi zesílený význam: chováš se jako blázen pálí to jako oheň. Význam přirovnávacího slova tak může být poměrně nezřetelný - flek jako Brno (tj. velký jako Brno) pálí jako čert (snad proto, že čert žije v pekle?) rýma jako hrom (hlučná, silná jako hrom) Někdy může docházet až k úplné desémantizaci (ztrátě významu) a přirovnání zůstává pouze zveličovací, zdůrazňovací, expresivní smysl - přirovnání jako prase, jako sviňa apod. lze spojit prakticky s jakýmkoli výrazem: díra jako prase, opilý jako prase, bolest jako prase atd.

Tento text je převzán z wikipedia.org

zadnice místa pohlreich pata fyziologické ostatní vlastnosti prsa uši podpáždí vlasy práce zvíře nenápadný suchý počasí fekální rameno smích síla koleno pes úd šikovnost nervozní stání
Právní doložka | Poslední hledané výrazy
rss | mapa stránek
© Ceskaprirovnani.cz 2011 - 2024 Licence Creative Commons
ceskaprirovnani.cz, jejímž autorem je Pavel Batko, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported .